تبلیغات
مطالب اینترنتی - مطالب تیر 1396
 
مطالب اینترنتی
جمعه 23 تیر 1396 :: نویسنده : نویسندهمفیدستان:

آیوانهو، اثر «والتر اسكات»


تاریخ به روایت ادبیات


کودک و نوجوان > فرهنگی – اجتماعی – آزاده نجفیان:
هرکدام از ما روایت خودمان را از اتفاق‌هایی که در گذشته افتاده است، داریم.

برای من همیشه بسیار جالب و دوست‌داشتنی بوده که پای تعریف مادربزرگم از «گذشته» و «آن‌موقع‌ها» بنشینم و روایت او را با چیزی که در کتاب‌های تاریخی یا سیاسی و اجتماعی خوانده‌ام، مقایسه کنم.
روایت مادربزرگم از گذشته، هرچند روایتی تاریخی است، اما رنگ و شکل متفاوتی دارد. ادبیات هم کار مشابهی با تاریخ انجام می‌دهد. رمان تاریخی، روایتی ادبی و داستانی از گذشته است؛ حتماً قرار نیست اطلاعاتی دقیق و با جزئیات به ما بدهد، بلکه می‌خواهد روایت خودش را، روایت تازه و متفاوت خودش را از تاریخ با ما شریک شود. این کاری است که والتر اسکات در رمان آیوانهو می‌کند.

ویلفرد آیوانهو، پسر سدریک، از بزرگان قوم ساکسون در قرن دوازدهم میلادی انگلستان است. سدریک می‌خواهد پسرش با روونا که از خانوادهای اشرافی است و تحت قیمومیت سدریک است، ازدواج کند اما آیوانهو نمی‌خواهد! بنابراین از ارث محروم می‌شود و برای این‌که همه‌ی این خاطرات تلخ را پشت سر بگذارد به همراه ریچارد شیردل، عازم میدان جنگ‌های صلیبی می‌شود، بی‌خبر از این‌که ماجراهای پر فراز و نشیبی در انتظار این شوالیه‌ی جوان ‌است.

 • نویسنده‌ای در لباس داروغه

«والتر اسکات» در سال ۱۷۷۱ میلادی در ادینبورگ اسکاتلند به دنیا آمد. پدر والتر، وکیل و مادرش دختر یک پزشک بود. والتر کوچک عاشق افسانه‌ها و ترانه‌های اسکاتلندی بود و این علاقه خیلی زود او را برانگیخت كه به‌طور جدی، به مطالعه‌ی شعر، رمان و تاریخ بپردازد.

والتر حافظه‌ای بسیار قوی داشت و سفرهای زیادی که به گوشه و کنار سرزمین مادری‌اش کرد، عشق به طبیعت و تاریخ اسکاتلند را در او پررنگ‌تر کرد. والتر بعد از تمام کردن دوران دبیرستان، مشغول شاگردی در دفتر وکالت پدرش شد، اما نمی‌توانست علاقه‌اش به کلمات را نادیده بگیرد؛ بنابراین مشغول خواندن و یاد گرفتن زبان‌های ایتالیایی، فرانسوی، آلمانی و لاتین شد.

جست‌وجوی مشتاقانه در بین کتاب‌ها بالأخره توجه او را به ادبیات رمانتیك آلمان جلب کرد. این بود که دست به‌کار شد و یکی از ترانه‌های آلمانی را ترجمه و منتشر کرد. چاپ این اثر، شروع تازه‌ای در زندگی اسکات بود. او به گردآوری ترانه‌های شفاهی و نقالی‌های اسکاتلندی در سه جلد پرداخت و با انتشار این مجموعه زود به شهرت رسید.

اسکات در بین این اشعار، طبع شاعری خودش را هم پیدا کرد و به سرودن شعر مشغول شد، اما خیلی زود فهمید که برای حرف‌زدن از اشتیاق درونش، به قالبی متفاوت و گسترده‌تر از شعر نیاز دارد. این بود که در سال ۱۸۱۳ میلادی دست‌‌نوشته‌ای قدیمی را پیدا کرد که سال‌ها پیش با نوشتن آن شروع به نگارش داستانی کرده بود و تصمیم گرفت آن را به رمان تبدیل کند.

رمان ویورلی در سال ۱۸۱۴ به چاپ رسید و شهرت اسکات را به خارج از مرزهای انگلیس گسترش داد. اسکات به نوشتن رمان‌های تاریخی درباره‌ی اسکاتلند، انگلیس و فرانسه ادامه داد.

جالب است بدانید که نویسندگی شغل اصلی والتر نبود. او تا آخر عمر داروغه‌ی منطقه‌ی سلکریک بود و به‌عنوان وکیل در دادگاه ادینبورگ حاضر می‌شد. اسکات در سال‌های پایانی عمر با مشکلات مالی و ورشکستگی دست و پنجه نرم می‌کرد و متأسفانه رمان‌هایش مثل سابق خواننده و طرفدار نداشتند.

در نهایت هم در اثر بیماری در سال ۱۸۳۲ درگذشت. اسکات وکیل، شاعر، نویسنده و تاریخدان بود و تا امروز آثارش الهام‌بخش نویسندگان و محققان بسیاری بوده است.

دوچرخه شماره ۸۸۰

 • آیوانهو و رابین‌ هود، دو روح دریك بدن

اسکات برای نوشتن آیوانهو از متن‌های تاریخی و داستانی زیادی الهام گرفته است. مثلاً گفته می‌شود شخصیت شاه‌جان یا بازرگانی که جان آیوانهو را نجات می‌دهد، از نمایش‌نامه‌های شاه‌‌جان و تاجر ونیزی شکسپیر برگرفته شده‌اند.

یکی از شخصیت‌های این رمان که بعدها شهرتش از آیوانهو هم بیش‌تر شد، رابین ‌هود است. تصویری که ما امروز از رابین‌ هود در ذهن داریم بسیار مدیون اسکات است. رابین هود با نام مستعار «لاکسلی» در آیوانهو ظاهر می‌شود. رابین هود از ترانه‌های عامیانه‌ی قرن‌های شانزدهم و هفدهم می‌آید و در آیوانهو شخصیتی متفاوت و پررنگ پیدا می‌کند.

جالب است بدانید در بعضی از اقتباس‌های ادبی یا سینمایی از داستان رابین هود، شخصیت رابین و آیوانهو آن‌قدر به هم مشابهت پیدا کرده که گاهی یکی شده‌اند. صحنه‌ای که رابین ‌هود در مسابقه‌ی تیراندازی با پرتاب یک تیر، بقیه‌ی تیرها را می‌شکافد، از رمان آیوانهو آمده است.

 • عشق به سرزمین مادری

منتقدان، اسکات را پدر رمان تاریخی می‌دانند. تسلط او به فرهنگ و زبان اسکاتلندی به اسکات این توانایی را داد که به روشنی و با جذابیت، اسکاتلند قرن‌های هفدهم و هجدهم را، با همه‌ی درگیری‌ها و اختلاف‌های قومی و مذهبی، به‌تصویر بکشد.

اسکات زبانی شاعرانه اما بسیار فاخر دارد؛ یعنی در عین حالی که شاعرانه می‌نویسد و طبیعت و صحنه‌ها را توصیف می‌کند، می‌توان لحن قوی و کلمات قاطع یک وکیل را در دیالوگ‌های رمان‌هایش احساس کرد.

اسکات از ادبیات و رمان برای بیان محبت عمیقش نسبت به سرزمین مادری‌اش، اسکاتلند، و همه‌ی قهرمانان و سلحشوران جوانمردی که دیگر در دنیای مدرن جایی ندارند، استفاده می‌کند.

دوچرخه شماره ۸۸۰لینک منبع

بازنشر: مفیدستان

مطلب تاریخ به روایت ادبیات در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :تاریخ به روایت ادبیات
http://mofidestan.ir/%d8%aa%d8%a7%d8%b1%db%8c%d8%ae-%d8%a8%d9%87-%d8%b1%d9%88%d8%a7%db%8c%d8%aa-%d8%a7%d8%af%d8%a8%db%8c%d8%a7%d8%aa/نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


کمپانی ایسوس طی مراسمی از جدیدترین مادربرد‌هایش با سری X299 رونمایی کرد. این مراسم در هتل پارسیان اوین تهران توسط سعید مسلمی، مدیر روابط عمومی ایسوس در ایران، برگزار گردید.

مراسم با تاکید آقای مسلمی بر اول بودن برند ایسوس در زمینه گیمینگ در سطح بین‌الملل شروع شد و پس از آن به معرفی مادربرد‌های جدید و ویژگی‌های آن‌ها در سری X299 پرداختند.

یکی از تمرکز‌های اساسی این سری مادربرد‌ها در بخش نورپردازی بوده که به گفته آقای مسلمی گیمر‌ها می‌توانند توسط برنامه‌ اختصاصی ایسوس با نام Aura، شخصی‌سازی‌های فراوانی را در این قسمت انجام دهند. سایر محصولات جدید ایسوس از Aura پشتیبانی خواهند کرد و در این صورت می‌توان یک هماهنگی جذاب بین اجزای گیمینگ ایجاد کرد.

به گفته ایشان یکی از بخش‌های جالب موجود در این قابلیت، باز بودن SDK‌های مربوط به برنامه Aura بوده که توسط آن توسعه‌دهندگان می‌توانند از این ویژگی در محصولات خودشان استفاده کنند و آن را توسعه ببخشند.

سعید مسلمی در ادامه اضافه کرد:

ایسوس مادربرد X299 Rampage VI Apex را در Computex امسال معرفی کرد که در همان زمان، ۸ رکورد جهانی در زمینه اورکلاکینگ را از آن خود کرد.

Rampage VI Apex در واقع پرچمدار این سری از مادربردهای ایسوس بوده و بالاترین فرکانس موجود در پلت‌فرم X299 توسط آن به ثبت رسیده است.

یکی دیگر از مادربرد‌های سری X299 که بر مقرون به ‌صرفه بودن در کنار کارایی گیمینگ بسیار عالی، تمرکز دارد ROG STRIX است. این مادربرد از پردازنده‌های سری X ساپورت می‌کند و فرکانس رم آن برای هر ۸ اسلات به صورت پیش‌فرض ۴۰۰۰ تعیین شده است.

آقای مسلمی درباره راه‌های خنک‌سازی مادربرد‌های ایسوس می‌گوید:

ایسوس از کامل‌ترین و بهترین راه‌حل‌های خنک‌سازی استفاده می‌کند. این راه‌حل‌های خنک‌سازی شامل Water Cooling ،double-decker ،Hybrid Coolig، افزودن فن اضافی توسط پرینترهای سه‌بعدی، قابلیت Fan Extender و سنسور‌های کنترل دمای اضافی می‌شوند.

در این بین سوالاتی هم پیرامون مشخصات مادربرد‌ها از حاضرین پرسیده می‌شد و برای افرادی که صحیح جواب می‌دادند، جوایزی در نظر گرفته شده بود.

مادربرد Prime هم از سری X299 با هدف تجاری و با شعار “زمان آن است که شما هم نخستین باشید” به زودی وارد بازار می‌شود و کاربران می‌توانند از آن‌ استفاده کنند. این مادربرد بر روی چیپست X299 قرار گرفته و از رم Quad تا فرکانس ۴۰۰۰ پشتیبانی می‌کند. در سری Prime خنک‌سازی علاوه بر فناوری double-decker، توسط یک سنسور اضافی صورت می‌گیرد که آن دما را تا ۲۰ درجه بیشتر دفع می‌کند.

از سری جدید مادربرد Tuff هم در این مراسم رونمایی شد. این مادربرد با شعار “ما همیشه هوای شما را داریم” با تمرکز بیشتر در قسمت استحکام و قدرت به زودی در دسترس خواهد بود. مادربرد Tuff به مدت ۵ سال توسط ایسوس گارانتی شده است.

در این مراسم صحبت‌هایی هم از جدیدترین کارت‌ گرافیک این کمپانی به گوش رسید. تمرکز بیشتر این کارت‌ گرافیک هم بر روی بخش کنترل دما و کاهش آن بوده است.

سری کامل مادربرد‌های جدید ایسوس با پلت‌فرم X299 عرضه جهانی شده‌اند و به زودی در ایران هم قابل خرید و دسترس خواهند بود.لینک منبع

بازنشر: مفیدستان

مطلب گزارش آی‌تی‌رسان از مراسم رونمایی مادربرد‌های سری X299 ایسوس در ایران در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :گزارش آی‌تی‌رسان از مراسم رونمایی مادربرد‌های سری X299 ایسوس در ایران
http://mofidestan.ir/%da%af%d8%b2%d8%a7%d8%b1%d8%b4-%d8%a2%db%8c%e2%80%8c%d8%aa%db%8c%e2%80%8c%d8%b1%d8%b3%d8%a7%d9%86-%d8%a7%d8%b2-%d9%85%d8%b1%d8%a7%d8%b3%d9%85-%d8%b1%d9%88%d9%86%d9%85%d8%a7%db%8c%db%8c-%d9%85%d8%a7/نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


درباره وبلاگمدیر وبلاگ : نویسنده
نویسندگان
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :